Aké vzdelávacie hračky sú vhodné pre deti s autizmom?
Autizmus je neurovývinová porucha, ktorá ovplyvňuje schopnosť komunikovať a sociálne interagovať. Dieťa s autizmom má častokrát problém s verbálnou aj neverbálnou komunikáciou a limituje sa na úzky rozsah záujmov. No každý jedinec s autizmom je jedinečný a má rôzne silné aj slabé stránky, s ktorými mu vedia skvele pomôcť vzdelávacie hračky. Vybrať tie správne je kľúčom k ich rozvoju. V tomto článku sa preto pozrieme na konkrétne typy hračiek, ktoré sú ideálne pre deti s autizmom a ktoré podporia ich kognitívny, sociálny a emocionálny rozvoj.
1. Zmyslové hračky
Deti s autizmom často reagujú pozitívne na hračky, ktoré stimulujú ich zmysly. Tieto hračky ich vedia upokojiť, pomáhajú im zlepšiť ich sústredenie a poskytujú im potrebnú zmyslovú stimuláciu. Medzi obľúbené zmyslové hračky patria nasledovné:
- kinetický piesok - tento mäkký a tvarovateľný piesok je ako stvorený pre zmyslové hry a podporu jemnej motoriky,
- senzorické loptičky - loptičky rôznych veľkostí a textúr môžu pomôcť pri rozvoji hmatu a majú relaxačné účinky,
- zmyslové podložky - koberčeky s rôznymi textúrami pomáhajú deťom s autizmom stimulovať viaceré zmysly naraz a takisto im pomáhajú relaxovať.
2. Stavebnice a konštrukčné hry
Stavebnice a konštrukčné hry sú užitočné pre deti s autizmom najmä z toho dôvodu, že im pomáhajú zlepšovať koncentráciu a trpezlivosť. Z praxe sme zistili, že veľmi obľúbenou stavebnicou u detí s autizmom je naša magnetická stavebnica Ainstein, ktorá ponúka nekonečné možnosti stavania. Autistickému Ondrejkovi sa veľmi páčila aj naša drevená stavebnica Balančná vežička.
3. Vizuálne a interaktívne hračky
Hračky, ktoré kombinujú vizuálne podnety a interaktivitu, môžu byť veľmi prospešné pre deti s autizmom. Tieto hračky deťom pomáhajú lepšie sa sústrediť, rozvíjať zrakové schopnosti a podporujú učenie prostredníctvom hry. Práve na zlepšenie sústredenia sa a koncentrácie pri učení sa nám u detí s autizmom osvedčili naše lightpady - svetelné podložky, ktoré krásne podsvietia učebný materiál, čo si získa potrebnú pozornosť od dieťaťa s autizmom. Prospešné sú aj rôzne interaktívne knihy s vyskakovacími obrázkami, ktoré si takisto vďaka svojej interaktivite vedia získať pozornosť autistického dieťaťa.
4. Hry na rozvoj sociálnych zručností
Pre deti s autizmom je dôležité trénovať schopnosť začleniť sa do spoločnosti a schopnosť spolupracovať. S tým deťom skvele pomôžu spoločenské hry, ako napr. pexeso alebo sady na hranie rolí, ako napr. lekárske sady či kozmetický kufrík. Veľmi významnú rolu zohrávajú aj bábky a maňušky, ktoré autistickým deťom pomáhajú vyjadriť emócie a zlepšiť komunikačné zručnosti.
5. Puzzle a logické hry
Tieto hračky pomáhajú deťom s autizmom zlepšiť ich trpezlivosť, sústredenie a logické myslenie. Vhodnejšie sú však puzzle s veľkými dielikmi a jasnými obrázkami.
Netreba zabúdať na to, že hoci sú autistické deti deťmi so špeciálnymi potrebami, správnym výberom vzdelávacích hračiek vieme výrazne podporiť ich rozvoj a ich začlenenie do spoločnosti v pokiaľ možno čo najvyššej miere. Najdôležitejšie je však venovať deťom s autizmom veľa lásky a trpezlivosti, rovnako ako zdravému dieťaťu. Vtedy dosiahne každé dieťa skutočne veľký potenciál a čokoľvek, čo si zaumieni.
Pridať nový komentár