Aký vplyv majú zvieratá na rozvoj dieťaťa?

Vplyv zvierat na deti je veľmi často diskutovaná téma, nakoľko zvieratá so sebou prinášajú množstvo pozitívnych prínosov pre celkový rozvoj detí. Mamičky detí, najmä tých so špeciálnymi potrebami, by mali vedieť, že interakcia so zvieratami môže mať výrazný terapeutický účinok na ich psychické, emocionálne a fyzické zdravie. Poďme sa preto pozrieť na to, ako môžu zvieratá pomôcť v rozvoji zdravého dieťaťa, ale aj v rozvoji detí so špeciálnymi potrebami.
Terapeutický vplyv zvierat na deti
1. Podpora emocionálneho zdravia
Zvieratá sú skvelými spoločníkmi na prejavy lásky a starostlivosti. Interakcia s domácimi miláčikmi môže deťom pomôcť cítiť sa viac milovanými a prijatými, čo má pozitívny vplyv na ich emocionálne zdravie. Zvieratá neodsudzujú a nesúdia deti, čo dáva deťom pocit prijatia bez ohľadu na ich nedostatky.
2. Zlepšenie sociálnych zručností
Starostlivosť o zvieratá a trávenie času s nimi môže pomôcť dieťaťu rozvíjať komunikačné schopnosti, empatiu a schopnosť spolupracovať s ostatnými. Kontakt so zvieratkami teda pripravuje deti na ich budúce sociálne interakcie a rozvíja u nich tie zručnosti, ktoré sú potrebné pre začlenenie sa do spoločnosti.
3. Zmiernenie úzkosti a stresu
Interakcia so zvieratami má zároveň veľmi upokojujúci účinok či už na deti, alebo na nás dospelých. Hladkanie zvierat alebo hra s nimi pomáha zmierniť úzkosť a stres u detí, čo je veľmi prospešné najmä u detí so špeciálnymi potrebami.
4. Podpora fyzickej aktivity
Prechádzky so psíkom, hra a pravidelné venčenie podporujú zdravú fyzickú aktivitu u detí a prispievajú tak k ich celkovému zdraviu. Jazda na koni zasa pomáha pri zlepšení koordinácie, rovnováhy a fyzickej kondície.
Ako pomáhajú zvieratá s rozvojom detí so špeciálnymi potrebami?
Deti s autizmom
Deti s autizmom majú častokrát problémy s komunikáciou a sociálnymi interakciami. Terapeutické zvieratá, ako psy a kone, rozvíjajú u týchto detí sociálne zručnosti a empatiu. Takisto im interakcia so zvieratkami pomáha lepšie sa vyrovnať so stresom a úzkosťou.
Deti s ADHD
Deti s ADHD majú často problémy so sústredením sa a s impulzívnym správaním. Starostlivosť o zviera, prípadne jeho tréning, pomáha týmto deťom zlepšiť svoju koncentráciu a sebadisciplínu. Fyzická aktivita spojená so zvieratkami je aj skvelý spôsob, ako využiť nadbytočnú energiu detí s ADHD.
Depresia a úzkosť
Hladkanie psíka alebo mačičky pomáha deťom cítiť sa komfortne, pokojnejšie a vyrovnanejšie.
Terapeutický vplyv zvierat na deti je teda skutočne veľký a má pozitívny dopad na celkový rozvoj detí rovnako, ako naše edukačné hračky. Či už si zaobstaráte domáceho miláčika, alebo sa len rozhodnete pravidelne naštevovať kone či iné zvieratá vo svojom okolí, je už na vás. V každom prípade vám takýto typ terapie vrelo odporúčame!