Význam hry pre deti: Prečo je dôležité, aby sa deti hrali?
Hranie je prirodzenou súčasťou detstva. Určite ste si však ako rodič už niekedy položili otázku, prečo je tomu tak? Psychológia hrania naznačuje, že hra je nielen zábava, ale aj podstatný prostriedok pre rozvoj detí na rôznych úrovniach. Poďme sa preto spoločne pozrieť bližšie na význam hry v živote detí.
1. Rozvoj kognitívnych schopností a logického myslenia
Počas hry deti používajú svoju predstavivosť, vymýšľajú nové riešenia a logicky uvažujú. Napríklad, keď dieťa stavia balančnú vežičku, musí brať do úvahy rovnováhu, poradie a sústrediť sa, aby sa veža nezrútila. Tieto činnosti rozvíjajú jeho logické myslenie a schopnosť riešiť problémy, čo sú dôležité schopnosti, ktoré mu v živote výrazne pomôžu. Hranie tiež podporuje pamäť a schopnosť sústrediť sa. Deti sa učia spájať udalosti, tvary, farby a so správnymi hračkami sa učia aj základy matematiky alebo písania.
2. Sociálne zručnosti a empatia
Počas spoločných hier sa deti učia spolupráci, komunikácii, ale aj schopnosti podeliť sa o hračky. Takéto situácie im pomáhajú pochopiť základy empatie a súcitu, keď sa učia brať ohľad na pocity a potreby druhých. Hranie rolí, ako napríklad hra na rodičov či lekára umožňuje deťom stotožniť sa s rôznymi úlohami a pohľadmi na svet. Deti sa tak učia vidieť a pochopiť svet očami iných a vnímať rozdiely. Tento druh porozumenia je základom pre tvorbu pevných a zdravých vzťahov v dospelosti.
3. Emocionálny rozvoj a zvládanie stresu
Hra je pre deti priestorom, kde môžu bez obáv vyjadriť svoje pocity. Ak má dieťa zlý deň alebo ho niečo trápi, hra mu poskytne spôsob, ako sa s tým vyrovnať. Okrem iného, deti, ktoré majú dostatok času na hranie, majú tendenciu byť pokojnejšie, pretože hranie im umožní odreagovať sa a vyventilovať energiu.
4. Fyzický rozvoj a zdravý životný štýl
Pohyb je pre deti dôležitý, pretože podporuje zdravý vývoj kostí a svalov, zlepšuje koordináciu a rovnováhu dieťaťa. Aktívne deti majú menšiu pravdepodobnosť problémov s nadváhou či inými zdravotnými komplikáciami. Fyzická zdatnosť takisto vedie k budovaniu sebavedomia u detí.
5. Podpora kreativity a sebavyjadrenia
Hra je aj ideálnym spôsobom, ako u dieťaťa podporiť tvorivosť. Keď sa dieťa hrá, často si vytvára svoj vlastný svet plný fantázie, kde je možné skutočne všetko. Táto schopnosť tvoriť a improvizovať je nesmierne cenná, pretože mu pomáha vyjadriť svoju jedinečnú osobnosť. Čím viac priestoru na kreativitu a sebavyjadrenie dieťa má, tým väčšia je pravdepodobnosť, že bude sebavedomým a nezávislým človekom.
Psychológia hrania teda jednoznačne poukazuje na to, že hra je pre deti nepostrádateľná. Preto je dôležité, aby rodičia venovali pozornosť tomu, s akými hračkami sa deti hrajú a aby mali deti dostatok priestoru na voľnú hru. Lebo každý moment strávený hrou je investíciou do kvalitnej budúcnosti dieťaťa.
Pridať nový komentár