Stavebnice - neoddeliteľná súčasť vývoja dieťaťa | Hopla

Hračky podľa typu

Podľa veku

Podľa značky

Darčekové poukážky

Akcie a novinky

Stavebnice - neoddeliteľná súčasť vývoja dieťaťa

deti pri hre so stavebnicou stavebné bloky
Stavebnice - neoddeliteľná súčasť vývoja dieťaťa
Fieldset
hopla
10. 3. 2021
0 komentárov

Stavebnice, nazývané tiež „stavebné bloky“, sú pevné tvary používané pri stavebných hrách, ktoré sa rôznymi spôsobmi zostavujú a vytvárajú tak určitý celok, napr. modely dopravných prostriedkov, domov, zvierat alebo len modely ľudskej fantázie. Stavebnice môžu fungovať ako veľmi výkonné učebné nástroje. Sú najstaršou a pravdepodobne najdôležitejšou hračkou v detskom vývoji, pretože jednoduché hračky, ako sú stavebné prvky, sú oveľa lepšie prispôsobené vývoju dieťaťa ako elektronické hračky, ktoré majú vopred určenú hrateľnosť. Poďte sa spoločne s nami o tom presvedčiť!

 

Medzi najviac populárne sa v dnešnej dobe radia magnetické stavebnice.  Skvelým príkladom sú stavebnice AINSTEIN. Jednotlivé stavebné bloky sú univerzálne, nezničiteľné a fungujú na princípe KLIK – systému (strana o stranu): dokážu sa pevne uchytiť z hora, zdola a zboku a veľkou výhodou je, že nemajú protipól. Toto sa podarilo vďaka mimoriadnemu patentu, a tým stavebnica sľubuje neobmedzené stavebné možnosti!

 

Viete, čo všetko rozvíja u detí zdanlivo obyčajná hra so stavebnicami?

Motorický vývoj batoliat stimuluje už samotné presúvanie a usporiadanie spomínaných stavebných blokov. Avšak pokiaľ ide o rozvoj zručností u starších detí,  je potrebné, aby hra so stavebnicou bola súčasne prepojená aj s ďalšími prvkami či činnosťami, medzi ktoré patria: stavanie pomocou predlôh, kooperácia a rozhovor s ostatnými o priestorových vzťahoch. V takom prípade dochádza u dieťaťa k rozvoju veľkého množstva zručností a schopností, ako napríklad:

 

  1. Podnecuje fantáziumagnetická stavebnica Ainstein

Stavanie hračiek umožňuje deťom vytvárať si vlastné fantasy svety a príbehy. Používanie fantázie podporuje kognitívny, akademický, jazykový a sociálny rast. Keď vytvárajú štruktúry, vytvárajú aj príbehy, ktoré vedú k väčším verbálnym schopnostiam vrátane ich schopnosti rozprávať príbehy.

 

  1. Pomáha rozvíjať matematické zručnosti

Dieťa si pri hre so stavebnicou osvojí úvodné matematické koncepty, ako je počítanie, sčítanie, odčítanie a základnú geometriu. Deti môžu s hračkami nielen zostavovať tvary a čísla, ale tiež môžu spočítať a odčítať jednotlivé kúsky.

 

  1. Buduje sebadôveru u dieťaťa

Po dokončení majstrovského diela sú deti tak hrdé na svoje úspechy. Zvyšuje sa ich viera v seba samých, čo zvyšuje ich sebavedomie.

 

  1. Výrazne zlepšuje jemné motorické zručnosti dieťaťa

Pri hre so stavebnicou sa deti učia pohybovať a manipulovať s rôzne tvarovanými predmetmi, malými aj veľkými, a taktiež trénujú jemnú motoriku pri snahe „zacvaknúť“ jednotlivé dieliky na svoje miesto.

stavebné bloky

  1. Zvyšuje priestorové povedomie

Keď deti stavajú rôzne objekty, musia porozumieť priestorovej organizácii, aby vytvorili štruktúru, ktorá sa neprevráti. Stavanie hračiek pomáha deťom zdokonaľovať ich vizuálno-priestorové schopnosti, ktoré sú rozhodujúce pre prípravu na rozvoj čitateľskej gramotnosti.

 

  1. Podporuje myslenie a uvažovanie

Zakaždým, keď deti stavajú svoje dielo zo stavebných blokov, zapájajú schopnosti uvažovania a kritického myslenia. Častokrát musia tiež vyriešiť problém, ktorý vzniká vo chvíli, keď niečo nefunguje tak, ako dúfali. Psychológovia uznávajú dva hlavné typy problémov. Konvergentné problémy majú iba jedno správne riešenie, zakiaľ čo divergentné problémy je možné vyriešiť viacerými spôsobmi.

Pretože deti môžu skladať bloky rôznymi spôsobmi, hranie sa so stavebnicou patrí k divergentnému hraniu. Rôznorodé možnosti hry s blokmi tak rozvíjajú u detí tvorivé myslenie a stimulujú deti riešiť problémy rozdielnymi spôsobmi.

 

  1. Stimuluje sústredenie a trpezlivosť dieťaťamagnetická stavebnica

Aby deti boli úspešné pri vytváraní svojich návrhov, musia pracovať pomaly a opatrne. To pomáha budovať ich schopnosť sústrediť sa a udržiavať pozornosť po dlhšiu dobu.

 

  1. Podporuje tímového ducha a učí deti k spolupráci

Deti sa pri stavbe často hrajú so svojimi rovesníkmi, čo pomáha podporovať tímovú prácu a spoluprácu. Deti sa učia spolupracovať a navzájom si radia. Výskumy naznačujú, že deti sa stanú priateľskejšími a sociálne dôvtipnejšími, keď budú pracovať na projektoch spoločnej výstavby, ba dokonca si dokážu vytvoriť kvalitnejšie priateľstvá.

 

 

Trendy medzi stavebnicami v minulosti a v súčasnosti

Jedny z prvých "civilizovaných" stavebníc boli drevené a vznikli z iniciatívy nemeckého pedagóga Friedricha Froebela, ktorý prišiel s myšlienkou trojrozmerných dielov z dreva v tvaroch kocky, kvádra a kužeľa. Od roku 1882 sa vyrábali stavebnice kamenné a v 20. storočí sa začali vyrábať stavebnice s kovovými a plastovými dielikmi.

  V súčasnosti sú dieliky stavebníc vyrábané takmer z akéhokoľvek materiálu: kameň, drevo, kov, plast, papier, sklo, škrob, atď. Rovnako, ako použité materiály, aj systémy zostavovaní sú takmer neobmedzené: stavanie, či skladanie na seba, rôzne zámkovej úchyty, skrutkovanie, lepenie, magnety, suché zipsy, spájkovanie atď.

Ohodnoťte tento článok
No votes yet
Obrázok používateľa hopla
Autor: hopla
O mne:
Sme tím odborne školených ľudí, ktorý sa rozhodol po pozitívnych ohlasoch zo strany škôlok a škôl posunúť naše skúsenosti ohľadom vzdelávania a výchovy dieťaťa s cieľom rozvoja jeho zručností aj smerom k vám. K rodičom, ktorým záleží na vzdelávaní dieťaťa už od útleho veku. K deťom - bádateľom, ktoré neúnavne skúmajú tento svet a bažia po odpovediach na ich zvedavé a nikdy nekončiace otázky.

Zdielajte tento článok

Nezávadné materiály

Hygienicky nezávadné, testované a certifikované podľa noriem EÚ !

V ČOM SME VÝNIMOČNÍ?

Poradenstvo, inovatívnosť a široký výber edukatívnych hračiek !

Rýchle dodanie

Doručíme Vám balík i do 24 hodín, kdekoľvek na Slovensku !