Edukačné hračky, ktoré rozvíjajú emocionálnu inteligenciu u detí
Žijeme v čoraz viac izolovanom svete, pokiaľ ide o medziľudský kontakt, najmä preto, že sme prestimulovaní a príliš spojení s digitálnymi technológiami, ktoré nás obklopujú. To má obrovský vplyv na schopnosť ľudí vytvárať vzťahy a spojenia s ostatnými. Jedným z možných dôsledkov nedostatku ľudských spojení a interakcií je nžišia úroveň emocionálnej inteligencie spoločnosti.
Mnohí z nás mali možnosť v detstve vyrastať s obmedzeným prístupom k technológii a tak sme boli skôr ochotní vytvárať osobné vzťahy, ktoré nám umožnili prirodzený rozvoj emocionálnej inteligencie už v mladom veku. Deti dnes majú túto možnosť obmedzenú a ich životy sú takmer úplne ovládané obrazovkami. Preto je dôležité, aby ste ako učiteľ alebo rodič pomohli deťom rozvíjať emocionálnu inteligenciu od útleho veku. Skvele vám v tom pomôžu vzdelávacie hračky, hry a aktivity, ktoré podporujú rozvoj EQ.
Čo je emocionálna inteligencia?
"Emocionálna inteligencia je schopnosť vnímať emócie, pristupovať a generovať emócie tak, aby pomohli mysleniu, pochopiť emócie a emočné vedomie a reflektívne regulovať emócie tak, aby podporovali emocionálny a intelektuálny rast." - Mayer & Salovey, 1997
Emocionálna inteligencia u detí sa prejavuje, keď začnú zvažovať okolnosti pred tým, než stratia trpezlivosť, a keď začnú premýšľať o pocitoch ostatných okolo nich. Vyvíja sa pomaly od približne troch rokov, keď deti často ešte myslia iba na seba, a je to spoločenská zručnosť, ktorá je úplne nevyhnutná pre vytváranie vnímavých a súcitných dospelých. V triede môžete použiť edukačné hračky, hry a aktivity, ktoré podporujú deti k tomu, aby ich zdieľali s ostatnými deťmi, striedali sa a pracovali v tíme.
Vývoj emocionálnej inteligencie podľa veku
Emocionálna inteligencia u detí vo veku 3 - 4 roky
Deti v tomto veku začínajú prejavovať a rozpoznávať širšiu škálu pocitov a emócií - a tiež začínajú byť cielene milí a starostliví. Stále však používajú vypäté situácie, aby získali to, čo chcú.
Emocionálna inteligencia u detí vo veku 5 - 6 rokov
Deti v tomto veku môžu testovať vaše hranice, ale stále sa budú snažiť vám vyhovieť a získať pochvalu. Začnú si uvedomovať pocity iných detí a začínajú rozumieť pocitu hanby.
Emocionálna inteligencia u detí vo veku 7 - 8 rokov
Deti sú citlivejšie na pocity a reakcie ostatných a sú skôr ochotné vyjadriť svoje vlastné pocity a emócie slovami.
Edukačné hračky a nástroje na použitie v triede na výučbu EQ
Toto sú naše obľúbené nástroje na použitie v triede na výučbu emocionálnej inteligencie u detí:
Maňušky
Naša ponuka maňušiek je skutočne široká. Nájdete u nás maňušky zvieratiek, maňušky tárajkov, maňušky rukavicové a takisto maňušky postavičky. Každá z nich sa môže stať skvelým dôverníkom a terapeutom pre deti, ktoré sú častokrát viac ochotné sa podeliť o svoje pocity práve s maňuškou.
Edukatívna hra kapsule Emócie
Emočnú inteligenciu u vašich detí skvele podporí aj edukatívna hra kapsule Emócie, ktorá hravým spôsobom učí deti rozpoznať emócie a pracovať s nimi, rozprávať o nich počas individuálnej alebo skupinovej hry. Kapsule reprezentujú základné emócie, ktoré pomáhajú deťom rozpoznať a zvládnuť vlastné emócie hravou formou. Deti vkladajú herné karty, ktoré zobrazujú každodenné situácie, prípadne fotografie, kresby či iné predmety do kapsúl, ktorých náladu naznačujú.
To sú iba niektoré z edukačných hračiek, ktoré môžete použiť na výučbu emocionálnej inteligencie detí už v útlom veku. Najdôležitejším aspektom k správnemu emocionálnemu vývoju je však ľudský faktor, ktorý dieťa podporuje v nadväzovaní medziľudských vzťahov a dáva priestor dieťaťu rozprávať o svojich pocitoch.
Pridať nový komentár