Ako komunikovať s deťmi o citlivých témach? Hračky vám v tom pomôžu!
Pre rodičov je častokrát náročné začať s deťmi rozhovor o citlivých témach, akým sú rozvod, sťahovanie či smrť blízkeho. Najmä, keď deti ešte nevedia pomenovať svoje pocity a slová, ktoré používajú dospelí, môžu byť pre ne nejasné. Hračky sa však môžu stať efektívnym nástrojom na uľahčenie týchto rozhovorov. Hranie je pre deti prirodzeným spôsobom, ako spracovať emócie a správne využitie hračiek môže výrazne pomôcť znížiť ich stres a podporiť otvorenú komunikáciu.
1. Hračky ako prostredník na rozhovor
Hračky, ako sú maňušky alebo bábiky, môžu byť v rozhovoroch o citlivých témach veľkou pomocou. Napríklad, ak sa jedná o rozvod rodičov, môžete použiť 2 bábiky alebo maňušky a dieťaťu vysvetliť, že aj keď budú žiť oddelene, stále budú ľúbiť svoje dieťa rovnako. Rovnako môžete použiť aj naše figúrky rodina. Tento prístup pomôže dieťaťu cítiť sa menej ohrozene.
2. Emocionálna podpora cez obľúbené hračky
Ak dieťa prechádza náročnou situáciou, objatie obľúbeného plyšáka mu poskytne pocit bezpečia. Rodič môže takisto nasadiť na ruku obľúbenú plyšovú maňušku a požiadať skrz ňu dieťa, aby sa jej zdôverilo. Týmto sa vytvorí priestor pre diskusiu a pochopenie pocitov.
3. Hranie rolí ako spôsob spracovania emócií
Hranie rolí je pre deti skvelý spôsob, ako si usporiadať myšlienky a pochopiť, čo sa deje. Ak sa rodina sťahuje, dieťa si môže cez hru s figúrkami predstaviť nový domov, nových kamarátov alebo cestovanie. Rodičia sa môžu zapojiť do hry tým spôsobom, že budú odpovedať na otázky, ktoré vzniknú pri tzv. role play.
4. Uvoľnenie napätia a stresu
Na uvoľnenie napätia je pre deti vynikajúca hra s kreatívnymi hračkami, ako je svetelná tabuľa na kreslenie. Na vyrovnanie sa so stresom je skvelá aj hra s modelovacími hmotami či kinetickým pieskom. Dieťa týmto spôsobom presmeruje svoje myšlienky na svoj výtvor a unikne tak stresujúcim myšlienkam. Alebo jednoducho skrz svoj výtvor vyjadrí svoje pocity a obavy, ktoré by možno za normálnych okolností zostali nevyjadrené.
5. Hračky ako nástroj pre dlhodobú terapiu
Citlivé témy, ako rozvod alebo strata, neodznejú po jednom krátkom rozhovore. Hračky tu budú pre dieťa po celý čas jeho terapie. Pomocou maňušky môžete s dieťaťom viesť rozhovory o jeho pocitoch pravidelne, napr. vždy pred spaním. Alebo rodič môže byť pozorovateľ a sledovať, ako sa dieťa hrá a zo spôsobu hry identifikovať prípadné pretrvávajúce obavy dieťaťa.
6. Knihy ako skvelý pomocník
Existuje mnoho detských kníh, ktoré sú zamerané na zvládanie náročných tém. Prečítanie takejto knihy je skvelým krokom, ktorý umožní dieťaťu pochopiť, čo sa deje a ako sa s tým vyrovnať. Jednou z takýchto kníh je knižka (Ne)spokojný slimáčik Slávko (5 prvkov duševnej pohody), ktorá učí deti ľahšie zvládať ťažké situácie pomocou rozprávok. Knižku môžete dieťaťu čítať prostredníctvom maňušky, čím sa pôvodne náročná téma skvele odľahčí.
Hračky môžu byť cenným nástrojom pri rozhovoroch o citlivých témach tým, že pomáhajú deťom vyjadriť a spracovať ich emócie a lepšie pochopiť zmeny v živote. Ak sa využijú správne, dozaista poslúžia ako most k porozumeniu a emocionálnej stabilite detí počas náročných chvíľ.
Pridať nový komentár