5 tipov, ako pomôcť deťom pochopiť čas a časovú postupnosť
Učenie času a časovej postupnosti je dôležitou zručnosťou pre budúci život každého dieťaťa. Dieťa najskôr musí pochopiť fungovanie času, aby sa následne mohlo naučiť správne a efektívne organizovať svoj čas. Najlepší spôsob, ako dieťaťu vysvetliť koncepciu času, je prostredníctvom hry. Poďme sa teda spoločne pozrieť na tipy, vďaka ktorým zvládnete učenie času s deťmi skutočne hravo.
1. Využite vizuálnu pomôcku v podobe detských hodín
V útlom veku dieťaťa je najlepšie začať s jednoduchými vizuálnymi pomôckami, ako sú detské hračkárske hodiny. Keď deti budú mať fyzicky pred sebou detskú napodobneninu skutočných hodín, omnoho ľahšie a rýchlejšie pochopia, akým spôsobom plynie čas. Skvelou pomôckou je v tomto prípade drevená hracia doska Učíme sa hodiny, s ktorou sa dieťa okrem analógových hodín naučí aj digitálne hodiny. Nechajte dieťa nastaviť hodinové ručičky a následne sa spolu rozprávajte, koľko hodín predstavuje daná poloha hodinových ručičiek a aký čas to predstavuje pre digitálne hodinky.
Montessori set Učíme sa hodiny
2. Venujte pozornosť trvaniu bežných denných aktivít
Pri každej domácej aktivite sa rozprávajte s deťmi o tom, koľko daná aktivita bežne trvá a koľko trvala vám. Alebo si spoločne zahrajte hru, kde dieťa musí sledovať čas a stihnúť aktivitu za určitý čas. V tomto prípade si dieťa lepšie uvedomí pojmy ako dlho a krátko.
3. Stanovte si s deťmi organizovaný denný časový režim
Vytvorenie jednoduchého denného rozvrhu je skvelý spôsob, ako dieťa naučiť časovú postupnosť. Organizovaný časový režim pomáha dieťaťu pochopiť, že každá činnosť má svoje miesto v rámci dňa či týždňa. Vytvorte si spoločne s dieťaťom rozvrh s konkrétne určenými časmi či dňami pre jednotlivé aktivity, ako je hra, obedy, večere, spánok alebo krúžok, ktorý navštevuje raz týždenne. Spočiatku dieťaťu pripomínajte jednotlivé časy a termíny a po istom čase nechajte dieťa, nech ono samo sleduje čas a plní jednotlivé úlohy podľa stanoveného rozvrhu.
4. Pridajte do bežnej rutiny časové prvky
Keď sa s dieťaťom chystáte von, môžete mu povedať, aby si obulo topánky pred tým, než si oblečie kabát. Pomôžete tak dieťaťu pochopiť, že existuje určitá časová postupnosť činností a že časové usporiadanie je dôležité. Na lepšie znázornenie vám skvele pomôže obrázková hra Krátke príbehy, v ktorej dieťa má za úlohu správne zoradiť postupnosť obrázkov do stojana na základe logickej súvislosti, časovej nadväznosti a porozprávať o obrázkoch súvislý príbeh.
5. Vyhraďte si čas a priestor na učenie času
Vytvorte si doma špeciálnu hraciu zónu zameranú na učenie času a časovej postupnosti. Tu sa môžu nachádzať všetky hry na učenie časovej postupnosti, ako vyššie spomínaná herná doska Učíme sa hodiny, Krátke príbehy či vami spoločne vytvorený časový rozvrh. Dieťa v tomto vytvorenom "časovom kútiku" bude viac sústredené a motivované učiť sa čas hravou formou a zdokonaľovať svoje zručnosti.
Učenie času a časovej postupnosti si vyžaduje trpezlivosť a opakovanie zo strany dieťaťa aj rodiča. Preto je dôležité vytvoriť prostredie, v ktorom bude dieťa prirodzene motivované a bude sa cítiť pohodlne pri skúmaní týchto zručností. Veríme, že vyššie uvedené tipy vám a vášmu dieťaťu pomôžu udomácniť sa v koncepcii času.
Pridať nový komentár